Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gry planszowe dla dzieci – przegląd planszówek dla najmłodszych

2019-04-04
Gry planszowe dla dzieci – przegląd planszówek dla najmłodszych

W obecnych czasach, w których bez wątpienia króluje nowoczesna technologia, gry planszowe odeszły w cień i straciły na swojej atrakcyjności. Niestety, już coraz mniej osób sięga po nie jako po alternatywę dla gier komputerowych, smartfonów, czy telewizji. Jest to duży błąd, gdyż planszówki to jedne z najbardziej rozwijających i zbliżających zabawek edukacyjnych. To doskonały sposób na spędzenie czasu wspólnie z rodziną, a w szczególności z dziećmi, które spragnione są uwagi rodziców. 

Zalety gier planszowych można by wymieniać bez końca. Są to zabawki, które nie tylko bawią, ale także uczą i rozwijają, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Gry strategiczne i taktyczne wpływają korzystanie na zdolność logicznego myślenia, koncentrację i umiejętność przewidywania. Pobudzają też wyobraźnię i kreatywność, a niektóre także wymagają aktywności ruchowej, wspierając tym samym rozwój fizyczny. 

Dzięki graniu w planszówki dzieci poznają nowe słowa, uczą się pisania i czytania, dowiadują się wielu ciekawych rzeczy o otaczającym ich świecie. Ćwiczą również swoją pamięć i wyobraźnię. Mogą wcielić się w nieznane dotąd i fascynujące postaci, na przykład szalonego naukowca, albo detektywa. Gry planszowe uczą współzawodnictwa, zasad "fair play" oraz bardzo ważnej umiejętności przegrywania i przeżywania porażki. 

Planszówki są także doskonałym sposobem na wzmacnianie rodzinnych więzi. Rodzice podczas zabawy mogą obserwować swoje dziecko i wyciągać odpowiednie wnioski z jego zachowania: czy cieszy się z sukcesu? Czy potrafi przegrywać? Czy woli działać zespołowo, czy w pojedynkę? Czy decyzje podejmuje racjonalnie, czy działa bez głębszego zastanowienia? To wszystko rodzice mogą zaobserwować, wybierając do tego odpowiednie gry. To cenna wiedza, która pozwala dorosłym jeszcze lepiej poznać swoje dzieci. Taka wspólna gra może być także idealnym pretekstem do rozmów na wiele istotnych tematów, gdyż często dzieci podczas takiej rozgrywki wspominają mimochodem o czymś dla siebie ważnym, o tym, co je trapi lub czego nie lubią. Warto więc sięgać po planszówki jak najczęściej.

W naszej ofercie znajdują się liczne gry planszowe, które na pewno dostarczą wiele radości i rozrywki całej rodzinie. Warto zwrócić uwagę na solidne i pięknie wykonane planszówki od firmy JANOD oraz DJECO. 

Gry planszowe dla dzieci 2 lata +

Dwulatki to całkiem duże brzdące, które posiadają już wiele umiejętności potrzebnych, aby z powodzeniem grać w planszówki. Są już dość sprawne ruchowo i manualnie, potrafią na przykład naśladować dorosłych, udawać dźwięki, znają kolory i kształty, a co najważniejsze, umieją skupić swoją uwagę na jednej czynności dłużej niż kilka sekund. To wszystko wystarczy, aby z takim maluchem spędzić miło czas na rozgrywce w proste gry edukacyjne. 

Jedną z nich może być na przykład propozycja od firmy DJECO - gra wyścig zwierzątek. To planszówka, która uczy dziecko rozpoznawania kolorów, a sympatyczne pionki pozwalają poznać gatunki zwierząt. Dodatkową zaletą jest krótka rozgrywka, która nie pozwala dziecku się znudzić i rozkojarzać. Podobną grą planszową jest również gra w kolory. To przyjemna zabawka rozwojowa, która uczy nie tylko kolorów, ale również refleksu i spostrzegawczości. Kolejną świetną opcją są wszelkiego rodzaju planszówki - memory, które wzmacniają pamięć i koncentrację. Firma DJECO wydała przepiękną, drewnianą wersję z motywem zwierzątek. Doskonale sprawdzą się też planszówki angażujące dzieci ruchowo, takie jak na przykład gra "Mała akcja". Jest to sympatyczna gra, która działa na motorykę maluchów i korzystnie wpływa na jej rozwój. 

Gry planszowe dla 3-latków

Dzieci w wieku trzech lat są już na tyle rozwinięte ruchowo i intelektualnie, że z pewnością chętnie zasiądą z rodzicem do wspólnych gier planszowych. W przeciwieństwie do gier dla dwulatków te dla dzieci trzyletnich są już bardziej zaawansowane i niejednokrotnie wymagają posiadania bardziej złożonych umiejętności i wiedzy. Również w wieku trzech lat warto zacząć wprowadzać do zabawy planszówki strategiczne, które jeszcze lepiej niż te logiczne, wspierają rozumowanie. Zarówno firma JANOD jak i DJECO mają w swojej ofercie szeroką gamę takich właśnie gier. 

Doskonałym przykładem może być propozycja od firmy DJECO - Ludamino. Jest to zestaw trzech gier: wyścig, gra memory i gra w balans. Korzystając z niej, dziecko ćwiczy koncentrację, cierpliwość i precyzję w działaniu. Te same obszary angażuje także gra - układanka z kulkami, w której maluch musi ułożyć tor dla toczących się kulek. Uczy się w ten sposób konstruowania i bacznej obserwacji wyników swoich działań. Oprócz tego rozwija kreatywność i twórcze myślenie. Kolejne dwie propozycje gier edukacyjnych to gra "Wesoły niedźwiedź" oraz "Jeżyk z klamerkami". Obie te planszówki polegają na tym, aby jak najszybciej skompletować swojego bohatera - misia, lub jeżyka. Gry te bez wątpienia skupiają się na ćwiczeniu refleksu i spostrzegawczości. Spostrzegawczość wspiera również kolejna propozycja od firmy DJECO, a mianowicie Eduludo Tocto-Loto. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się niesamowicie rozwojowa gra edukacyjna, która wspiera dziecko w nauce nowych słów, zmusza je do ćwiczenia poprawnej wymowy i wspomaga kreatywność wypowiedzi. Zmusza też dziecko do uważnego słuchania innych graczy, tym samym ćwicząc jego cierpliwość i koncentrację. Ciekawą grą planszową jest również memory dotykowe, które stymuluje percepcje i angażuje zmysł dotyku. Doskonali również rozpoznawanie kolorów. 

Gry planszowe dla przedszkolaków

Nasz sklep przygotował także bogatą ofertę gier planszowych dla przedszkolaków. Znajdą się w niej wszystkie rodzaje planszówek rozwojowych: edukacyjne, logiczne, strategiczne, a także te wspomagające kondycję fizyczną.

Dla czterolatków idealne będą wszystkie te gry, które pozwolą im również w domu, doskonalić umiejętności, które zdobyły w przedszkolu. Taką grą może być na przykład edukacyjna gra COLOFORMIX od firmy DJECO. Wzmacnia ona sztukę logicznego myślenia oraz spostrzegawczość. Te same obszary angażuje planszówka firmy JANOD - "Czarny kotek". Oprócz logiki gra rozwija również koncentrację i planowanie oraz ćwiczy rozpoznawanie gatunków zwierząt. Czteroletnie maluchy z pewnością zainteresują się też grami logicznymi, które jednocześnie odpowiadają za myślenie taktyczne. Przykładem takiej gry jest niewątpliwie propozycja od firmy JANOD "Wyścig na farmie". Podczas rozgrywki dziecko wzmacnia koncentrację, uczy się zdrowej rywalizacji oraz ćwiczy szybkość i dynamikę reakcji. 

Dzieci w tym wieku uczą się także wspólnej zabawy i współpracy z innymi. Warto więc zaproponować grę, która będzie ćwiczyć w nich te umiejętności. Taką planszówką może być "CACOPHONY" firmy DJECO. Gra wspomaga budowanie zaufania i pracę grupową między uczestnikami rozgrywki. Jednocześnie zapewnia super zabawę w udawanie odgłosów zwierząt, dzięki którym zagubiony bohater - kotek będzie mógł odnaleźć drogę do domu.

Dla starszaków również znajdzie się wiele ciekawych propozycji, które będą doskonałą rozrywką, a oprócz tego zadbają o rozwój maluchów. Gra "SPEEDY BEE" to gra zręcznościowa, która ćwiczy w dziecku zdolność obserwacji oraz szybkiego reagowania. Wygrywa ten, kto pierwszy zbierze kwiatowy pyłek! Kolejną grą zręcznościową jest propozycja firmy DJECO - "Totem Zen". Polega na tym, aby zbudować dokładnie taki totem, jaki wylosujemy spośród załączonych kart ze wzorami. Gra ćwiczy koncentrację, wyobraźnię, a przede wszystkim wzmacnia zręczność. Podobną opcją jest także gra "TIKAL". To taktyczna gra, w której dziecko musi wykazać się myśleniem strategicznym, a przy tym szybkością i precyzją. Rozgrywkę wygrywa ten, kto pierwszy ułoży swoją piramidę. Jednak jeśli będzie próbował zrobić to zbyt szybko i niedokładnie, może wszystko stracić. Warto więc być nie tylko kreatywnym, ale także cierpliwym.

Jak widać, gry planszowe potrafią w niesamowicie skuteczny i zabawny sposób wpierać rozwój dzieci i poprzez rozrywkę przekazywać im cenną wiedzę. Warto więc zainwestować w tego rodzaju zabawki edukacyjne, gdyż oprócz funkcji rozwojowej posiadają one dodatkowo równie ważną funkcję emocjonalną, jaką jest wzmacnianie więzi pomiędzy graczami. Są doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu i o wiele zdrowszą alternatywą niż wspólne oglądanie telewizji. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

pixel